INFORMATOR PRZEMYSŁOWY
Bezpośredni kontakt z firmami

Automat tokarski typu szwajcarskiego z przelotem wrzeciona 20 mm do toczenia detali krótkich i detali długich TRAUB TNL18

 • 08/12/2010, Warszawa

 • We wrześniu 2009 roku w siedzibie formy TRAUB w Reichenbach k. Stuttgartu odbyła się pierwsza prezentacja nowego automatu tokarskiego firmy TRAUB - Modelu TNL18.

 

We wrześniu 2009 roku w siedzibie formy TRAUB w Reichenbach k. Stuttgartu odbyła się pierwsza prezentacja nowego automatu tokarskiego firmy TRAUB - Modelu TNL18. Automat ten umożliwiający obróbkę detali z materiału prętowego o średnicy do 20 mm charakteryzuje się szeregiem nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, a jednym z najciekawszych jest możliwość szybkiego i prostego przezbrajania go przez operatora do wersji automatu typu szwajcarskiego ( z wysuwem materiału przez wrzeciennik - do obróbki detali długich ) i vice versa. Termo symetryczna konstrukcja, jej niezwykle wysoka sztywność, jak również wysoka sztywność systemu narzędziowego zapewniają najwyższą dokładność obróbki. Automat tokarski TRAUB TNL18 przedstawia sobą najlepszą relację ceny do osiągów.

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego automatu, które potwierdzają jego ogromne możliwości dot. wszechstronności zakresu obróbki oraz niezwykle wysokiej produktywności.

Podstawowe cechy:

 • Symultaniczna obróbka 3 narzędziami
 • Łatwa i szybka zmiana wyposażenia umożliwiającego toczenie detali długich na toczenie
 • krótkich i na odwrót
 • Przejrzysta przestrzeń robocza z dużymi przesuwami osi
 • Indeksowanie rewolwera poprzez obrotową oś NC
 • Bardzo duża liczba narzędzi stałych i obrotowych poprzez zastosowanie podwójnych i potrójnych oprawek
 • Przeciw wrzeciono o takich samych parametrach jak wrzeciono główne
 • Doskonała dostępność do przestrzeni roboczej dzięki drzwiom przesuwnym o dużych wymiarach
 • Kompaktowa konstrukcja wymagająca niewielkiej powierzchni posadowienia
 • Nowy wersja układu sterowania TXi8i-p

TNL18P posiada 5 osi liniowych. Dodatkowo przesuw w osi Y generowany jest interpolacją osi X/C/H. Nośniki narzędzi są ogromnym atutem konstrukcji tej obrabiarki, ponieważ ruch obrotowy generowany jest poprzez oś obrotową NC bez blokady mechanicznej, co umożliwia dowolne pozycjonowanie kątowe rewolwera. Przeciw wrzeciono obrabiarki posiada duże przesuwy w osiach X/Y/Z, a zintegrowany z nim dolny nośnik narzędzi przesuwający się 3 osiach, zapewnia optymalną dokładność pozycjonowania.

W modelu TNL18 w porównaniu do TNL18P górny rewolwer posiada wszystkie 3 osie X/Y/Z. Autonomiczna oś Z umożliwia np. gwintowanie nożem grzebieniowym bez wycofywania materiału lub wiercenie głębokich otworów symultanicznie z obróbką od tyłu bez wycofywania przedmiotu obrabianego w tulei prowadzącej. Pionowa konstrukcja łoża obrabiarki zapewnia doskonałe odprowadzanie wiórów.

Przestrzeń obróbcza TNL18P jest łatwo dostępna dla operatora dzięki dużym drzwiom przesuwnym. Dzięki prostemu rozmieszczeniu poszczególnych elementów w przestrzeni obróbczej jest łatwy dostęp do: wrzeciona głównego, górnego nośnika narzędzi, przeciw wrzeciona z dolnym nośnikiem narzędzi, oraz przeciw aparatu.

Wrzeciono główne TNL18P posiada bardzo dynamiczny napęd poprzez pasek, oraz szybko działające pozycjonowanie osi C. Unikalna konstrukcja wrzeciennika z dużym przesuwem w osi Z umożliwia wykonywanie toczenia zarówno detali krótkich jak i długich. Górny nośnik narzędzi posiada 8 stacji narzędziowych z mocnym napędem, oraz wewnętrznym systemem chłodzenia.

Zastosowanie rewolwera jako nośnika narzędzi wyposażonego w oś Y zaoszczędza w przestrzeni obróbczej 1225 mm w porównaniu do liniowego nośnika narzędzi w przestrzeni obróbczej. TNL18P posiada przeciw wrzeciono o bardzo dużej mocy i dużych przesuwach w osiach X/Y/Z, oraz zintegrowany nośnik narzędzi z 7 stacjami. Każda stacja może być wyposażona w wielonarzędziowe oprawki co zapewnia dużą liczbę dostępnych narzędzi. Z 7 stacji aparatu do obróbki tylnej - 4 posiadają system chłodzenia wewnętrznego co umożliwia kompleksową obróbkę detalu od tyłu.

Telefon
Zobacz telefon
Adres ul. Spacerowa 12/4
00-592  Warszawa
mazowieckie - POLSKA
(Kliknij żeby zobaczyć mapę)