INFORMATOR PRZEMYSŁOWY
Bezpośredni kontakt z firmami

Czy wyższy VAT zwiększy ceny usług transportowych?

  • 26/01/2011, Warszawa

  • Podniesienie podatku VAT nie będzie miało istotnego wpływu na wzrost kosztów usług transportowych – mówi Tadeusz Chmielewski, prezes ROHLIG SUUS Logistics

 
Ceny usług transportowych uzależnione są od wielu czynników rynkowych, z których podatek VAT nie jest najistotniejszą kwestią. W tym roku koszty transportu w znaczącym stopniu podyktowane będą  wzrostem cen paliw. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również wdrożenie elektronicznego systemu opłat (myto), przewidziane na lipiec 2011r. Ponadto kształt cen w dużej mierze uzależniony jest od podaży aut na rynku, która nadal ma zbyt niski poziom w stosunku do stale rosnącego popytu na usługi transportowe. Spośród tych wszystkich zmian, podwyżka VAT wydaje się być najmniej istotna i zauważalna dla klientów firm z branży TSL.

Dla klientów wszystkie wymienione czynniki nie powinny jednak skutkować nagłym wzrostem cen usług. Ukształtowanie optymalnego poziomu cen jest bowiem złożonym procesem na linii operator-klient. Obok działań czysto operacyjnych zadaniem firmy transportowej jest również  doradztwo, planowanie procesów, elastyczna reakcja na zmiany i proponowanie alternatywnych rozwiązań, czyli cały szereg działań, które pozwalają zabezpieczyć klientów przed drastycznym wzrostem kosztów. Dlatego też w  ROHLIG SUUS Logistics nieustannie prowadzimy rozmowy z kontrahentami, pomagając im znaleźć najlepsze rozwiązania i zoptymalizować wydatki. Proponujemy taką strategię działań, która w długiej perspektywie uwzględnia zmiany podyktowane istotnymi czynnikami rynkowymi. W ten sposób klienci unikają gwałtownej podwyżki cen, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i ciągłość procesów transportowych oraz logistycznych.

Wzrost stawki VAT nie jest zatem wiodącym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy prognozie kosztów usług transportowych. Aby koszty te utrzymać na bezpiecznym i w miarę stabilnym poziomie, usługobiorcy powinni wspierać się doświadczeniem i wiedzą operatorów już na etapie planowania strategii zarządzania całym procesem dostaw oraz magazynowania towarów.
Telefon
Zobacz telefon
Adres ul. Jana Pawła II 66
05-500  Piaseczno
POLSKA
(Kliknij żeby zobaczyć mapę)